3 ordinace, které navštívit než půjdete na IVF

3 ordinace, které navštívit než půjdete na IVF

Jen si to přiznejme. Shon, stres, málo času na sebe. To vše se na nás dnes podepisuje, a možná i proto není takový problém dnes narazit na páry, které mají problém s početím. Ano, můžeme si říci, že je to vyšším věkem rodiček, nebo špatnou stravou, nebo karmou, hvězdy tomu nepřejí, vesmírné koráby plují špatným směrem. Ano, ano, tohle vše má asi vliv na naši plodnost.

A možná ne.

Takže kam zajít jako první, když se půl roku nedaří

Krevní laboratoř

Samozřejmě žijeme v době, kdy nám vše platí stát, stačí zajít k lékaři, ten vám předepíše odběry a nic neplatíte. No nevím, jak moc jste dobří v matematice, kolik je Vaše hodinová mzda a jak dobrého máte obvodního lékaře či gynekologa. Já osobně jsem si dlouho zoufala, protože žádný výsledek jsem nikdy neviděla, vše má ve složce můj lékař, cesta k lékaři mi trvá hodinu, cesta na odběry další hodinu. Navíc nemám štěstí na dobré lékaře a doslova se jich musím doprošovat o jakýkoliv test.

A nyní se řekněme něco o instituci SAMOPLÁTCE a udělejme si pár výpočtů.

Samoplátce, je člověk, který přijde na odběrové místo, řekne, že si všechny testy zaplatí sám a laboratoř mu provede jakýkoliv test, na který mají smlouvu s biochemickou nebo jinou laboratoří. Doporučuji vygooglit si “odběry samoplátce” + “vaše město” a naleznete odkazy na nejbližší laboratoře a jejich místní pobočky, kde se odebírá kde. Například v Praze jsem si mohla vybrat z 23 odběrných míst, které sváží krevní vzorky do 2 laboratoří. Na stránkách těchto laboratoří jsem si nalezla jejich ceník pro samoplátce a provedla jsem pár výpočtů.

Řekněme, že jsem uklízečka v Praze. Mám 150Kč na hodinu (jj, holky se smetákem tady berou tolik). Cesta k obvoďákovi mi zabere 1 hodinu, v čekárně jsem 30 minut  – 1 hodinu, cesta od lékaře zabere 1 hodinu. A to jsem teprve získala lístek na odběry! Druhý den jedu na odběry, 30 minut cesta tam, 30 minut čekání, 30 minut cesta do práce. Navíc u lékaře jsem musela podstoupit únavné a otravné vysvětlování, proč to chci. Odpověď, že mě zajímá můj stav a platím si zdravotní pojištění a co je lékaři do toho, tady není moc platná.

Takže mám za sebou odběry. Zabraly mi 4,5 hodiny. Při mé imaginární práci uklízečky, mě kromě ponížení a hádky u lékaře toto celé stálo 675Kč. A na konci všeho je jeden telefon lékaři, kde mi prostě sdělí. VŠE je v pořádku. Žádný výsledek na papíře. Žádné hodnoty. Nic. Vaše zdraví pro Vás má být tajemství!

Oproti tomu institut samoplátce mi dal volnost v tom, že jsem si za 15 minut došla na nejbližší odběrné místo, zaplatila 850Kč za všechny testy, které mě zajímaly (progesteron, Hcg, kortizol, Mg, krevní skupina, Rh faktor) a do emailu mi přišel výpis výsledků a to vše, aniž bych se lékaře musela něčeho doprošovat. A ani jsem si nemusela brát volno v práci.

A ano, než se zeptáte, platím si zdravotní pojištění, a ano, současná situace mě štve, ale co mám dělat. Povzdechnu si, usměji se, vzpomenu si na maminku, která již 30 let užívá státem dotovaný inzulín, a vím, proč platím zdravotní pojištění.

Takže co byste si měla nechat vyšetřit:

  • progesteron – 21.den cyklu, ten vám napoví, zda proběhla ovulace
  • kortizol – hormon “štěstí”, chci říci hormon stresu, pokud je mimo limity, nebo se blíží k vyšší hladině, pak máte problém
  • krevní skupina a Rh faktor – jen pro jistotu, nikdy nevíte, stačí provést jen jednou

Doporučuji jít na vyšetření progesteronu a kortizolu dva měsíce za sebou, ať podchytnete oba vaječníky.

A až budete mít výsledky v ruce, je potřeba teprve jednat. O významu hladiny progesteronu a kortizolu si řekneme více příště.

 

Gynekolog

Než půjdete na IVF, zajděte za Svým gynekologem, tento by vás měl vyšetřit na průchodnost vaječníků, stav vaječníků a ovulaci. Pokud je na to vybaven a proškolen. Jinak vám vydá žádanku na tyto vyšetření ve specializovaném pracovišti.

Pokud máte dobrého gynekologa, může Vám dát žádanku na vyšetření krve viz. hormony výše.

 

Rehabilitace

Milé dámy, to byste nevěřily, ale občas může za neplodnost páteř. A ne tak ledajaká, ale rovná páteř. Máte sedavé zaměstnání? Bolestivou menstruaci? Bolesti zad? Není na co čekat. opět použijte Google a najděte si nejbližší rehabilitační sestru (doporučuji soukromou sestru), která se věnuje cvičení Mojžíšové. Taková to pracovnice, vás prohlédne a možná zjistí, že máte tak rovnou páteř, že máte skřípnuté některé nervy a cévky vedoucí k podbřišku a tím nedochází k dostatečnému prokrvení vaječníků.

Ano slyšíte dobře, prokrvení vaječníků. Vaším cílem je mít tak prokrvené vaječníky, jak jen to jde. Cvičte, běhejte, jezděte na kole, choďte po kanceláři. hlavně neseďte jak pecky. Jenom dobře prokrvené vaječníky mají dostatek síly na vytvoření několika folikul a následně jednoho zdravého vajíčka. Jen prokrvené vaječníky dobře emitují hormony pro udržení vajíčka.

Jak poznáte kromě bolestivé menstruace a bolesti zad, že je něco špatně? Tmavá krev při menstruaci. To je špatně. Krev u dobře prokrvených vaječníků má být světle růžová, jako když se říznete do prstu a bez sraženin.

Ještě jedou zdůrazním, najděte si pracoviště ideálně soukromé, malé, s jednou rehabilitační sestrou. Ta se vám bude věnovat v soukromí a maximálně. Z vlastní zkušenosti nedoporučuji pracoviště státní nebo taková, kde vás budou nutit ke cvikům bez oblečení, či takovým, která jsou nepřijatelná pro vaši důstojnost. Fuj. Hrozná zkušenost.

 

Pokud jsou Vaše výsledky krve špatné (hladiny hormonů), návštěva u gynekologa objevila překážky ve vejcovodech, problémy s vaječníky, pak je bohužel na čase, začít se zajímat o IVF.

 

Napsat komentář