8 způsobů jak přirozeně snížit Kortizol

8 způsobů jak přirozeně snížit Kortizol

Co je kortizol?

Kortizol je primární hormon vylučovaný nadledvinkami při stresu. Jeho úloha je rychle změnit uloženou energii(v podobě tuků například) na energie pro okamžitou spotřebu. V dnešní době se stresujeme ohledně účtů, práce, vztahů, stravy, cvičení, krátkému spánku atd. A pokaždé, když jsme ve stresu, tak se začne v těle vytvářet kortizol.

Tato chronická zvýšená hladina kortizolu je velmi škodlivá pro zdraví jedince. Je spojována s takovými chorobami a poruchami jako adrenální únava, hormonální disbalance, srdeční choroby, příliš vysoká hladina cukru v krvi a zvýšený cholesterol.

Další podstatné vedlejší efekty zvýšené hladiny kortizolu jsou ukládání tuku v těle, především v oblasti pasu; snížení pohlavních hormonů, což vede ke ztrátě libida. Kortizol také narušuje svalová vlákna, což například v případě pravidelného cvičení může vést k opačnému efektu – ztrátě svaloviny.

Kortizol se v těle vytváří a vypouští do oběhu podle přesně stanoveného časového plánu. Nejvyšší hladina je ráno, okolo 7-8 hodiny, kdy zvýšená hladina tělu napovídá, že má vstát z postele. Během dne hladina kortizolu pomalu padá až dosáhne svého minima zhruba mezi 8 – 10 hodinou večerní, kdy tělu signalizuje, že se má připravit na spánek. Vylučování kortizolu, které je narušené zvýšenou hladinou stresu, může fyzicky i psychicky narušit schopnost člověka usnout nebo spát.

 

Jak snížit kortizol přirozeně?

  1. Užívejte potraviny a doplňky stravy pro snížení kortizolu: Bazalku indickou Tulsi, Rozchodnici růžovou, Magnólii, Vitamín C, Glutamin. Z vitamínů pomáhá vitamín B5 a kyselina listová. Tyto se nejvíce nacházejí v rybách, luštěninách, celozrnné výrobky a semínka slunečnice.
  2. Jezte pravidelně během dne: pokud vynecháte jídlo, zvýší se vám hladina kortizolu.
  3. Jezte “správně”: zahrňte do jídelníčku hodně ovoce a zeleniny. Nízko-glykemická jídla jako vejce pomáhají snižovat hladinu kortizolu a celozrnné produkty pomáhají proteinům kontrolovat produkci kortizolu v těle. Výrazný přísun karbohydrátů způsobuje vylučování kortizolu jako reakci na neustálou vysokou hladinu inzulínu.
  4. Používejte techniky pro snížení stresu: meditaci, samo hypnózu, v klidu ležte na podlaze po 20 minut a soustřeďte se pouze na dýchání. Pokud vše ostatní selže, snažte se aspoň jít ven, na vzduch.
  5. Vynechejte stimulanty: Neužívejte energetické nápoje a nápoje obsahují kofein všeobecně. Tyto stimulanty vám mohou narušit schopnost spánku. Pokud musíte mít svou denní dávku kávy, pak ji aspoň nepijte večer.
  6. Cvičte maximálně 1 hodinu: Pokud cvičíte déle než jednu hodinu, vylučování testosteronu se zastaví a nastupuje vylučování kortizolu. 45 minutové cvičení jsou optimální.
  7. Nepřetrénujte se: cvičení více než 2 dny za sebou přetěžuje hormonální systém a následně dojde ke zvýšení produkce kortizolu.
  8. Choďte do postele v pravidelnou hodinu: pořiďte si zatemňovací závěsy a snažte se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu.

Napsat komentář