Doplňky stravy

Řecké seno
Řecké seno (Trigonella foenum-graecum, anglicky fenugreek, známá také jako senovka, nebo senovka řecká) je jednoletá bylina která pochází z oblasti Středomoří a Blízkého Východu. Dnes je velmi oblíbená i v indické, blízkovýchodních a severoafrických kuchyních. Mladé listy a klíčky se používají jako zelenina, semena pak jako koření a přírodní léčivo. Semena mají poměrně výraznou chuť i pach.

Pískavice řecké seno je jednou z nejpoužívanějších bylinek použvaných pro zvýšení laktace. Konzumace semen pískavice má estrogenní účinky, podporuje růst prsní žlázy a stimuluje tvorbu hormonů ve žlázách s vnitřní sekrecí (včetně těch, které ovlivňují laktaci).

Možné nežádoucí účinky:
Při vnitřním užívání pískavice se často objevuje pach moči, potu i mateřského mléka podobný javorovému sirupu. Při vyšší konzumaci se může vyskytnout i průjem a také zhoršení příznaků astmatu a hypoglykémie.

KDE KOUPIT: Řecké seno 90 kapslí 610mg

Benedikt lékařský
Benedikt lékařský neboli Cnicus benedictus je až 60cm vysoká bylina, u které sbíráme její nať. Užívá se zejména při žaludeční slabosti, nechutenství, nadýmání, při zánětu sliznic trávicího ústrojí nebo v rekonvalescenci po operaci trávicího ústrojí a také při žlučníkových chorobách.

Benedikt lékařský se taktéž používá i na podporu tvorby mateřského mléka. Právě Benedikt lékařský, idéalně v kombinaci s Řeckýcm senem, napomáhá tvorbě mateřského mléka a proto je dobré je v době kojení na zvýšení laktace užívat.

Možné nežádoucí účinky:
Předávkování benediktem může vyvolat nevolnost, zvracení a podráždění ledvin. Z tohoto důvodu je kontraindikován při těžších ledvinových poruchách.

KDE KOUPIT: Benedikt lékařský 90 kapslí 500mg

Moringa olejodárná
Moringa olejodárná (Moringa oleifera) je nízký, rychle rostoucí strom pocházející z podhůří Himaláje, který se již dávno přes Indii, Arábii a Afriku rozšířil do téměř celé oblasti tropů a subtropů. Roste na slunných místech se suchou, píšcitou půdou.

Pozitivního vlivu konzumace listů moringy olejodárné na tvorbu mateřského mléka běžně využívají ženy žijící v tropickém a subtropickém pásu. V našich podmínkách se k podpoře tvorby mateřského mléka užívají 3x až 4x denně 2 kapsle moringy, výsledky lze obvykle pozorovat již po několika dnech užívání. Společně s moringou lze brát i pískavici řecké seno a benedikt lékařský. Kapsle z moringových listů lze doporučit i na nastartování laktace u maminek předčasně narozených dětí.

Efekt na zvýšení hladiny prolaktinu a navýšení tvorby mléka je prokazatelný a nebyly pozorovány vedlejší účinky.

KDE KOUPIT: Moringa Oleifera 60 kapslí 400mg

Napsat komentář