Laktační poradkyně

Laktační poradkyně je zdravotnice nebo matka, která úspěšně absolvovala kurz laktačního poradenství. V České republice působí dvě sdružení laktačních poradkyň – Laktační Liga a Mamila. Prací laktačních poradkyň je seznamovat maminky a širokou veřejnost s prospěšností a funkcemi kojení, s tím, jak má vypadat správné přisátí dítěte, jak předcházet a řešit problémy s kojením, jak kojit předčasně narozené děti. Některé poradkyně se specializují na kojení dvojčat, ty velmi dobře vyškolené a hodně zkušené poradí i s kojením adoptovaných dětí.

Seznamy laktačních poradkyň neleznete zde:

Seznam laktačních poradkyň

http://www.medela.cz/laktacni-poradkyne/

Kdy volat laktační poradkyni

Pomoc můžete využít hned v porodnici. S přivoláním pomoci určitě neotálejte, pokud se miminko nepřisává, nebo se přisává špatně, málo přibývá na váze nebo pokud bojkotuje kojení (až do přibližně 2,5 roku se nehovoří o přirozeném odstavení, ale právě o bojkotu kojení), neváhejte, ani pokud jsou vaše prsa nalitá a zatvrdlá, pokud jsou horká a bolí, kojení je bolestivé, máte popraskané bradavky, které se zásluhou špatné techniky kojení a nebo kvasinkové infekce nehojí. Pokud máte pocit, že kojení nejde jak má, že dítě dobře nesaje, máte problémy s prsy, potřebujete se naučit zacházet se suplementorem, chcete se vyhnout kojení s kloboučky, rovněž volejte laktační poradkyni. Jedna návštěva laktační poradkyně stojí přibližně tolik, jako jedno balení umělého mléka, nejedná se tedy o velkou investici.

Často návštěva dobře vyškolené a zkušené laktační poradkyně pomůže i s maličkostmi a nastartuje tak dlouhodobé kojení, které je pro dítě ideální volbou. Neváhejte se na ni obrátit ani v případě, že jde vše dobře, může vám dát kontakty na podpůrné skupiny kojících maminek v okolí. Laktační poradkyně vám může odpovědet i na otázky ohledně výživy kojící matky, zavádění příkrmů, cvičení nebo možnosti otěhotnění v době kojení, podpoří v kojení do přirozeného odstavení.

Jak poznat dobrou laktační poradkyni

Při vážnějších problémech se nespokojí s telefonickými radami, ale nabídne vám osobní návštěvu. Nebude tvrdit, že maminka si po porodu musí odpočinout bez miminka a je jedno, kdy se dítě přiloží, naopak bude podporovat samopřisátí, není-li možné, pak alespoň co nejdřívější přiložení. Nebude maminku první dny po porodu stresovat, že nemá mléko, protože ví, že po tuto dobu prsy produkují kolostrum. Při novorozenecké žloutence nebo refluxu nedoporučí přerušit kojení. Neřekne Vám, že problémy s kojením vyřešíte, až budete doma z porodnice. Při problémech s kojením nebude tvrdit, že stačí jen víc kojit, pro plačtivé miminko nedoporučí dudlík nebo umělé mléko (UM). Jako řešení bolavých bradavek nenabídne kloboučky nebo kojení s omezováním jeho délky či méně časté kojení, místo toho mamince pomůže se správnou technikou kojení. Nedoporučí dokrmování UM jako první volbu, poradí nejprve řadu jiných postupů, které by měly pomoci (stlačování prsu, bylinky nevo léky na podporu laktace, zvýšení doby těsného fyzického kontaktu). Ví, že kojení je důležité a UM je jen nedokonalá náhrada, pokud je dokrmování UM nutné, doporučí dokrmovat suplementorem či z pohárku a ne z láhve nebo stříkačky. Nebude mamince podsouvat, že dítě má velké přírůstky na váze a že má tedy kojení omezovat co do délky i četnosti, naopak jí vysvětlí, že má dál kojit na požádání. Ví, že děti krmené UM se chovají jinak než děti kojené, ví, že není vhodné dát večer UM, aby dítě spalo delší dobu v kuse, ví, že usnutí u prsu je přirozené a normální, ví, že i po 6. měsíci může mít dítě potřebu se kojit v noci a uspokojovat tak i své jiné potřeby než jen hlad. Při nemoci miminka nebo maminky nedoporučí přerušit kojení, naopak bude maminku v kojení nemocného dítěte podporovat, nemocné mamince doporučí léky vhodné při kojení. Nebude tvrdit, že po roce nebo dvou již dítě mateřské mléko nepotřebuje, že mu kojení nic nedává, naopak mamince vysvětlí výhody kojení i starších dětí, probere s ní kdy a jak probíhá přirozené odstavení.

Zdrojový text přejat z webu:
Modrý koník

Napsat komentář