Dětský batoh – Návod

Toto je jeden z návodů na výrobky, které jsem ušila pro pár blonďatých dětí. Původně jsem batohy šila 4, ale kvůli ostatním dárkům (návody budou následovat), jsem stihla pouze dva batohy. Jeden pro princeznu a jeden pro malého prince.

Každý z batohů je trošičku jiný, ale oba vychází ze stejného návodu. Oba jsou velikostně na dítě ve věku 3-5 let, nemají venkovní kapsy(to aby děti nic neztratily) a uvnitř mají jedinou kapsu na drobnosti a velký prostor na ostatní věci.

Pokud se vám podaří sehnat dost silné plátno, které bude držet tvar sám o sobě, pak není nutné batoh opatřovat vlizelínem nebo vatelínem. Já osobně jsem jeden kousek opatřila pouze vlizelínem (chyba, nedrží tvar) a druhý batoh jsem vystlala vatelínem. Poučte se z mých chyb.

 

Budete potřebovat:

  • 1 metr látky – vnější
  • 1 metr látky – vnitřní
  • 4 popruhoví spony – 2 vsuvky a 2 přezky s příčkou (viz.popruhové spony )
  • 1 metr vlizelínu nebo vatelínu ( viz. vatelín)
  • 1 zip (zdrhovadlo) délky cca 40cm (ideálně na batohy a hned v obchodě si vyzkoušejte, že se zip lehce otevírá a zavírá, já jsem koupila nějaké líné divné neposlušné kousky, které se zadrhávají a možná je budu muset dětem vyměnit)
  • 1 vytištěné schéma střihů

 

Instrukce:

Vytvoříme si střihy ze schéma, ideálně na tvrdý papír. Většina střihů bude použita na látce “v přehybu”, proto i tyto střihy jsou nakresleny pouze z poloviny. Přerušovaná čára znamená místo přehybu látky.

Z vnější látky vystřihněte 2x hlavní díl(zadní a přední), 2x panely pro zip, 1x boční panel, 2x dlouhé popruhy, 2x krátké popruhy, 1x poutko a 1x vnitřní kapsu.

Z vnitřní látky  vystřihněte 2x hlavní díl(zadní a přední), 2x panely pro zip, 1x boční panel.

Z vatelínu vystřihněte 2x hlavní(zadní a přední) díl.

 

Přišijeme vatelín na  rub předního a zadního dílu vnitřní látky.

Návod Dětský batoh
Vatelín přišitý k vnitřnímu dílu

Vytvoříme si popruhy. Každý popruh po celé dlouhé délce přeložte(rubem k rubu) a vyžehlete. Tím jsme si vytvořili krásnou čáru přesně uprostřed látky, po celé délce popruhu.
Návod Dětský batoh

Vyžehlené popruhy otevřeme a znovu přeložíme, tentokrát však vnější okraje přeložíme pouze k vyžehlené čáře. A opět vyžehlíme.

Nyní již naposledy po celé délce popruhy přeložíme a vyžehlíme. (sorry, žádná fotka)

Na šicím stroji rovným dlouhým stehem prošijeme po celé delcé popruhu. Nezapomeňte na začátku a na konci niť zapošít! Krátké strany nesešíváme, budou totiž schované ve švu. Toto provedeme pro krátké popruhy, dlouhé popruhy a poutko.

Krátké popruhy přeložíme na půl, navlékneme vsuvky a přišijeme ke spodní části zadního dílu (jeden z hlavních dílů, lícem k líci).

Na jeden konec dlouhého popruhu navlečeme přezku s příčkou a konec popruhu zajistíme dlouhým stehem na šicím stroji.

Volný konec dlouhého popruhu protáhneme skrze spodní krátký popruh a protáhneme skrz přezku s příčkou.

Volný konec popruhu přišijeme k hornímu dílu(lícem k líci).

Přišití dlouhého poutka k zadnímu dílu

To stejné provedeme pro druhý dlouhý popruh.

Mezi oba popruhy přišijeme poutko, které jsme si připravili stejně jako popruhy. Pro vyšší pevnost můžeme do poutka všít také vatelín. Na první fotce to není vidět, ale v mém poutku je schován vatelín.

Na panelu pro zip přeložíme okraj pro šev a vyžehlíme (vidíme na 3.obrázku). Přišijeme zip na vnější panely pro zip .

Panel se zipem přišijeme k vnejšímu bočnímu panelu(lícem k líci). Od této chvíle je pod pojmem boční panel myšleno boční panel s panelem se zipem. Zip ponechejte otevřený!

Panel se zipem přišitý k bočnímu panelu

Na panelu a zadním díle si vyznačíme čtvrtiny pomocí špendlíků a díly spojíme špěndlíky k sobě(lícem k líci). Odšijeme na šicím stroji dlouhým rovným stehem. Nezapomeňte na začátku a na konci niť zapošít!

Nyní máme k zadnímu dílu přišítý boční panel. Na předním díle a bočním panelu si vyznačíme čtvrtiny a odšijeme na šicím stroji(lícem k líci). Teď máme hotový vnější batoh! GRATULUJI!

Vnější batoh je hotový!

Vytvoříme si kapsu na vnitřním zadním díle. Díl pro kapsu přeložíme na půl, lícem k sobě a odšijeme boční strany.

Kapsu přišijeme k vnitřnímu zadnímu dílu(lícem k líci).

Na vnitřních zipových dílech přeložíme přídavek na šev a vyžehlíme, poté vnitřní zipové díly přišijeme k bočnímu panelu(stejný postup jako u vnějšího batohu).

Vyznačíme si čtvrtiny na bočním panelu a vnitřním hlavním dílu a odšijeme na šicím stroji(stejný postup jako u vnějšího batohu).

To samé provedeme pro druhý vnitřní hlavní díl (stejný postup jako u vnějšího batohu). A máme hotový vnitřní batoh!

Hotový vnitřní batoh
Hotový vnitřní batoh

Oba batohy přiložíme k sobě dolními švy, rubem k rubu a tyto švy přišijeme k sobě. Tím jsme zajistili, že vnitřní batoh zůstane vždy uvnitř vnějšího. Nyní, otevřeným zipovým otvorem protáhneme vnitřní batoh a zároveň jej otočíme. Zipový panel vnitřního batohu přiložíme k zipovému panelu vnějšího panelu a odšijeme.

Náš batoh je tímto hotový!

Náš hotový batoh má na sobě ouška a ocásek. Návody pro tyto krásné ozdoby naleznete níže:

2 thoughts on “Dětský batoh – Návod

Napsat komentář