Přínosy kojení

Každé dítě se vyvíjí Svou rychlostí. Níže zmíněné poznatky nemusí zcela odrážet vývoj Vašeho dítěte, jsou pouze obecným harmonogramem, jakým kojení přispívá k vývoji imunitního systému dítěte.

Časový harmonogram
Po porodu:
Přikládejte dítě na holou pokožku, samo dítě by se mělo začít instinktivně pohybovat směrem k Vašim prsům.
První mléko pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru dítěte a chrání střevní systém dítěte (NCT).
První kojení je většinou nejjednodušší (oproti následujícím dnům).
Chuť na mateřské mléko je největší kolem 20 – 30 minuty po porodu (La Leche League).
Pokud jste ztratila při porodu větší množství krve nebo ještě nedošlo k odloučení placenty, může dojít k problému s dostatečnou zásobou mateřského mléka.
Ujistěte se, že pracovnice porodnice bez Vašeho vědomí v této době nepodají náhražku mléka, pokud to není nezbytně nutné, a že tak neučiní bez Vašeho souhlasu.
Dítě je ihned po porodu zváženo.
První kojení je o kvalitě mléka a ne o jeho množství. Místo klasického mléka je po první dny produkováno tzv.colostrum .
Colostrum je koncentrovaná žlutá tekutina plná proteinů, vitamínů rozpustných v tucích a minerálů, stejně jako protilátek proti bakteriálním a virovým onemocněním.
Novorozenci ještě neví jak se kojit účelně, proto se kojí častěji po 15 – 20 minutách (Gonzalez 2014).
Ústa novorozence jsou malí, proto je potřeba prsa – bradavku zmáčknout, aby se vešla dítěti do úst.
Novorozenec by měl být krmen každé 3 hodiny. Pokud je první dny ospalý a nezajímá se o jídlo, je potřeba jej vzbudit, svléci a přiložit na holou kůži, což zvýsí automatickou pudovou potřebu kojení.
Během kojení je uvolňován hormon oxytocin, který pomáhá regeneraci dělohy.
Den 1:
Během prvních 24 hodin bude mít dítě mokré plenky pouze jednou nebo dvakrát (Fredregill 2004). Colostrum, kterým je dítě krmeno je vysoce stravitelné a proto je plínka téměř prázdná.
Během následujících 24 hodin se zvýší potřeba dítěte po mléce na 8 – 12 kojení denně. Žaludek dítěte je první den velmi malý, ale zároveň se velmi rychle vyprázdní, proto se také může zdát, že má dítě hlad téměř pořád. Časté kojení zvyšuje zásobu mateřského mléka, proto kojte tak často jak dítě potřebuje.
Většina novorozenců potřebuje k nakojení 10 – 45 minut (Murkoff. S).
Očekávejte denně 1 – 2 mokré plenky. V plenkách se mohou také nacházet malé růžové krystalky moči.
Během této doby jsou ústa dítěte velmi senzitivní k jakékoliv stimulaci. Pokud dítěti nabídnete dudlík, láhev nebo prst k cucání, pak může dojít ke zmatení dítěte a následně k odmítnutí prsu ke kojení, proto se během prvních 6 týdnů vyhněte jakýmkoliv jiným stimulům než prsní bradavce(Rubin. S).
Tyto první 2 týdny jsou pro kojení nejdůležitější. Časté a správné kojení vede ke zvýšení zásoby mateřského mléka nebo naopak jeho naprosté ztrátě (Rapley and Murkett 2012).
Den 2:
Očekávejte nyní aspoň 2 mokré plenky denně (Rapley and Murkett 2012).
Od tohoto dne bude Vaše dítě také produkovat minimálně 2 lžičky „hovínek“ denně (Rapley and Murkett 2012).
Většina dětí, kojených i nekojených nyní prožívá Svou novorozeneckou žloutenku, která započne 24 hodin po narození, vyvrcholí mezi 3 – 4 dnem a postupně odezní.
Časté kojení nebo odsávání mléka během těchto kritických dnů probudí receptory citlivé na hormon prolaktin, který hraje klíčovou roli při produkci mateřského mléka. Pokud nemůžete kojit přirozeně, začněte používat odsávačku každé 3 hodiny. Odsávání dá Vašemu tělu zprávu, že budete a chcete kojit.
Možná jste slyšely větu: „Pokud to bolí, děláte to špatně“. Pokud zažíváte velkou bolest, měly by jste situaci řešit a zjistit co ji způsobuje, nicméně drobný diskomfort a drobná bolest během kojení je ve dnech po porodu přirozená, protože Vaše prsa si teprve zvykají na to, že produkují mléko.
Je běžné pro novorozence, že se kojí velmi velmi dlouhou dobu.
Hovínka Vašeho dítěte mají nyní zeleno-hnědou barvu a vypadají jako hrášková polévka. Tento úkaz by se měl opakovat 2 – 3 denně. Pokud do tohoto dne Vaše dítě nevyprodukovala tento zázrak, je na čase kontaktovat lékaře(Spock 2004).

Den 3:
Máte pocit, že zažíváte těžké časy? Nejste sama. V nedávných studiích dětských lékařů se zjistilo, že 3 dny po narození dítěte 92% prvorodiček začne mít problémy s kojením. Polovina z žen uvádí, že má problém s přisátím dítěte nebo s bolestí bradavek a krvácením. 44% si stěžuje na problém s bolestí během kojení. A dalších 40% matek pociťuje, že nemá dostatek mléka pro krmení Svého dítěte. (Pediatrics 2013). Pokud jste zaznamenala podobný problém, obraťte se na ligu laktačních poradkyň.
Den 4:
K dnešnímu dni jste dala Svému dítěti jeho první a nejdůležitější dávku imunity – colostrum – což mu pomohlo nastartovat zdravé zažívání.
Dítě dnes bude znova převáženo a mělo by ztratit mezi 8 -10% porodní váhy, což je následek přizpůsobení se ztrátě placenty. Kojené děti, které přijímají stravou pouze okolo lžičky colostra, mohou ztratit na váze více než děti nekojené(Murkoff. H).
V této chvíli se nastartuje tvorba Vašeho mléka, což má za následek zvětšení „nalití“ prsou. Výrazné.
Nadbytek mléka v tomto okamžiku je normální, protože Vaše tělo se teprve učí přesně předpovědět, kolik mléka Vaše dítě bude potřebuje (pokud jste rodila císařským řezem nebo jste diabetik, tvorba mléka může přijít až za několik dní). V okamžiku, kdy se Vaše dítě začne krmit pravidelně, Vaše tělo začne přizpůsobovat produkci mléka. Nalitá prsa jsou více nepříjemná především pro prvorodičky. U vícenásobných matek dochází k nalití prsou dříve než 4. den.
Je důležité, jakmile se začne tvořit mateřské mléko, aby docházelo k pravidelnému vyprázdnění prsou, čímž se podpoří zvýšení tvorby mléka.
Pravidelně kontrolujte, zda nedochází k ucpání prsních kanálků. Snažte se během této doby vyhnout podprsence. Podprsenka může tlakem bránit prsům v nalití a tím dochází k vytváření otoků a bolesti.
Barva Vašeho raného mléka se postupně mění ze žluté na bílou. V tuto chvíli je mléko krémové konzistence a obsahuje vysoké množství tuku, laktózy, vitamínů a více kalorií než mělo colostrum.
V těchto dnech máte pocit, že dítě má hlad kdykoliv během dne i noci. Krmte jej kdykoliv si o mléko řekne a tak dlouho jak bude chtít, doslova dokud neodpadne.
Vaše dítě bude preferovat určité prso, je však potřeba kojit jej z obou, kvůli průchodnosti kanálků.
Pokud máte jakákoliv problém s kojením, i kdyby to byl jenom Váš pocit, okamžitě kontaktujte laktační poradkyni. Je jednodušší napravit chyby hned z počátku než nastartovávat kojení po výpadku mléka.
Jako důsledek kojení začne dítě produkovat žlutě zbarvenou stolici (nebo oranžovou nebo dokonce zelenou). V této chvíli aspoň jedna plínka denně by měla být plná hovínek kašovité konzistence, rozprsknuté po celé plínce a zadečku. Tato fáze explozivního hovínka bude trvat několik týdnů.
Ačkoli během prvních dnů bylo těžké rozpoznat, zda je plínka počůraná, nyní již není pochyb zda je dítě počůrané. Plínka je výrazně mokrá, ačkoli moč ještě stále postrádá charakteristickou barvu a odér.
Vaše dítě by mělo produkovat až 6 denně světle žlutou počůranou plenku. (Rapley and Murkett 2012).
Většina děti stráví kojením 187 minut denně během prvních dvou týdnů (Fredregill 2004).
Menší děti jí častěji než vetší děti (Spock 2004).
Nyní kojíte pravděpodobně 12x denně. Již brzy bude frekvence kojení 20 minut každé 2 – 4 hodiny. Ale není se třeba bát. Tato frekvence je pouze dočasná a se zvyšující se zásobou mléka dítě roste, jí více a přestávky mezi kojením budou delší. Některé maminky tuto frekvenci kojení považují za příznak selhání ze Své strany a příznak, že je dítě stále hladové, protože jej dostatečné nekojí. To je samozřejmě špatný předpoklad. Dítě právě zcela přirozeně vyšší frekvencí kojení stimuluje prsa k vyšší laktaci, která jej musí uspokojit v průběhu jeho růstu.

Napsat komentář